Hotel przy Nowotarskim Rynku

Hotel przy Nowotarskim Rynku
Wiemy co powstanie w miejsce zburzonej kamienicy.

Tym razem za inwestycją w nowotarskim rynku stoi Piotr Żarnecki, właściciel znanej piekarni, prywatnie brat Tomasza, bardziej znanego biznesmena.

Po kamienicy, w której niegdyś mieściła się kawiarnia Mieszczańska i popularna księgarnia, nie ma już śladu. Przebudowa obejmie także sąsiadujący dom, który ze względu na wpis do rejestru zabytków nie mógł zostać rozebrany.
Jak przekonują projektanci Szymon Szatko i Paweł Szlachtowski, ze względu na konsultacje z konserwatorem zabytków proces uzgodnień i uzyskiwania pozwoleń trwał niemal dwa lata i przeszedł wszystkie możliwe instancje. Konieczne było przeprowadzenie badań w zachowanej kamienicy. Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego badali nawet strukturę tynków. Podczas tych prac odsłonięto zamalowane przed laty ornamenty. Część z nich po odsłonięciu będzie widoczna w budynku, a jedna polichromia zostanie przeniesiona do głównego holu, gdzie będzie wyeksponowana dla odwiedzających obiekt.

Z zewnątrz widoczne będą tak jak dotychczas dwie odrębne kamienice. Jednak wewnątrz wyrównane zostaną stropy i całość ma pełnić wspólne funkcje. W podziemiach znajdą się kręgielnia, pub i restauracja. Z kolei parter będzie wykorzystany pod działalność handlową. Piętra zajmą pokoje hotelowe. Cały obiekt będzie rozbudowany o oficynę, która ciągnąć się będzie aż do ul. Sokoła. Co ciekawe, na jej dachu znajdzie się pokrycie organiczne. Będą tu specjalne gatunki roślin płożących. Obsługa takiego "ogródka" nie jest skomplikowana. Raz do roku wymagane jest wynajęcie specjalistycznej ekipy do... plewienia na wysokościach.

Jak przekonują projektanci, nowy obiekt przy nowotarskim rynku ma być gotowy za mniej więcej dwa lata. Zobaczcie jak wygląda wizualizacja nowego budynku i jak prezentuje się stan obecny budowy.

fig

^