
– Otwarcie hotelu planowane jest na połowę przyszłego roku, czyli na koniec czerwca i – na razie – wszystko idzie zgodnie z harmonogramem – mówi Stanisław Bakalarz, koordynator nadzoru inwestycji. – Firma wykonawcza ma doprowadzić budowę do stanu surowego zamkniętego na koniec listopada tego roku. Potem będą wchodziły firmy wykonujące instalacje i wykończenia wnętrz. Jeśli nie wystąpią jakieś nieprzewidziane przeszkody, to myślę, że termin będzie dotrzymany.
Na prace instalacyjne – wykonywane już pod dachem, w obiekcie z drzwiami i oknami – przewidziano sezon zimowy, żeby wiosną można było prowadzić roboty wykończeniowe. Technologie stosowane przy budowie hotelu są typowe, dopiero na etapie instalacji wprowadzone zostaną systemy oszczędzające energię.
Obiekt będzie zasilany z kotłowni gazowej kondensacyjnej. Oprócz tego na dachu będzie zainstalowany układ ponad 40 paneli słonecznych w celu podgrzania ciepłej wody, także wody dla basenu, ponieważ hotel będzie posiadał zaplecze basenowe i saunowe.
– To wyróżnia nowotarski hotel spośród innych tej sieci, ponieważ do tej pory w żadnym z nich basenu ani takiego zaplecza nie ma. Ten będzie pierwszy w Polsce – dodaje Stanisław Bakalarz.
Docelowo trzygwiazdkowy nowotarski hotel marki Ibis Styles, projektowali miejscowi architekci – Szymon Szatko i Paweł Szlachtowski. W bliskości Zakopanego, Białki, Bukowiny i innych atrakcji; dworca Kolei Regionalnej i innych węzłów komunikacyjnych oraz splotu ścieżek rowerowych – prywatny inwestor, czynny już w branży hotelowej, dostrzegł duży potencjał – właśnie turystyczny. Przed architektami stanęło trudne zadanie pogodzenia charakterystycznej stylistyki hoteli sieci Ibis z walorami miejsca oraz tradycją i kanonem miasta i regionu.